A-
A
A+
A
A
Звичайна версія сайту

Як стати водієм, з чого почати та що потрібно знати? Поради від сервісних центрів МВС


30 Вересня 2020

Про все найголовніше та корисне для громадян, від навчання в автошколі, до моменту отримання посвідчення водія, йшла мова під час брифінгу начальника Регіонального сервісного центру ГСЦ МВС в Херсонській області Миколи Лижника для представників мас-медіа.

Керівник РСЦ зазначив, що для бажаючих отримати перше посвідчення водія на сайті Головного сервісного центру МВС є зручна онлайн-інструкція «Як стати водієм?». В ній можна знайти всю необхідну інформацію: як правильно обрати автошколу, поради щодо підготовки до тесту з ПДР та перелік вправ, які необхідно вміти  виконувати на іспиті, аби стати водієм. Окрім того, на сайті працює безкоштовний онлайн-тренажер з ПДР, за допомогою якого можна перевірити власні знання або підготуватися до іспитів для отримання посвідчення водія. Він повністю відповідає реальним умовам складання теоретичного іспиту: триває 20 хвилин та складається з 20 питань, котрі система для кожного нового тесту генерує рандомно. Кількість спроб пройти тест – необмежена. Також на сайті оприлюднено онлайн усі маршрути, за якими складається другий етап практичної частини іспиту на отримання права керування транспортними засобами. Схеми маршрутів було оновлено з урахуванням актуальної ситуації на дорогах. Для прозорості складання практичної частини іспиту на отримання посвідчення водія запроваджено чек-лист. У ньому зазначені перелік типових помилок, яких припускаються громадяни під час практичного іспиту, та шкала оцінювання.

Начальник РСЦ зауважив, що на території Херсонської області працює 47 акредитованих закладів, що проводять підготовку, перепідготовку і підвищення кваліфікації водіїв транспортних засобів.

У лютому цього року законодавчо впроваджено низку норм, спрямованих на підвищення ефективності взаємодії між автошколами та сервісними центрами МВС. Удосконалено механізм моніторингу процесу підготовки, перепідготовки та підвищення кваліфікації водіїв, зокрема:

— скасовано процедуру отримання в сервісних центрах МВС паперових бланків свідоцтв про закінчення закладу;

— документи про професійно-технічну освіту державного зразка визнано такими, що підтверджують проходження підготовки, перепідготовки і підвищення кваліфікації водіїв транспортних засобів;

— відкриття нижчих категорій здійснюється на підставі свідоцтва, що внесене закладом в електронному вигляді до ЄДР МВС.

Нормативними змінами також передбачено, що випускники, які закінчили навчання за професією водія у закладах професійно-технічної освіти та отримали диплом, допускаються до складання іспитів у сервісному центрі МВС.

Автошколи проводять дистанційну реєстрацію груп або особи, яка проходить в індивідуальному порядку підготовку, перепідготовку або підвищення кваліфікації водіїв транспортних засобів у даному закладі. Відомості про проведені заняття з теоретичної підготовки, практичного керування транспортними засобами та результати складання іспитів у закладі вносяться до ЄДР МВС.

Наразі перше посвідчення водія у сервісних центрах МВС видається на 2 роки з правом обміну на постійне за умови вчинення особою протягом двох років з дня видачі не більше двох адміністративних правопорушень у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху та не вчинення нею кримінального правопорушення, передбаченого статтею 286 Кримінального кодексу України.

У разі, якщо такі порушення були, обміняти посвідчення водія на постійне можна лише після успішного складання практичного та теоретичного іспитів у сервісному центрі МВС.

Повернення посвідчення водія особам, які отримали його вперше та були позбавлені права на керування транспортними засобами, не відбувається.

Поновлення права керування транспортними засобами здійснюється після чергової підготовки у відповідному навчальному закладі та складання теоретичного й практичного іспитів у СЦ МВС. Таке посвідчення знову видається на 2 роки.

Результат успішно складеного теоретичного іспиту дійсний протягом трьох місяців. Особа, яка не склала теоретичний іспит, до практичного іспиту не допускається.

Повторний теоретичний іспит призначається не раніше ніж через 5 календарних днів, що обраховується з наступного дня після іспиту.

Практичний іспит з навичок керування ТЗ складається в тому ж ТСЦ, де був успішно складений теоретичний.

Особі для складання практичного іспиту надається три спроби. Повторний практичний іспит призначається не раніше ніж через 5 календарних днів.

Якщо особа не склала практичний іспит у третє, до наступного іспиту вона допускається після проходження повторного курсу підготовки з практичного керування транспортним засобом у будь якому закладі.

З липня цього року в сервісних центрах МВС запроваджено відеофіксацію процесу складання практичних іспитів із навичок керування транспортним засобом. Перебіг екзамену фіксується за допомогою технічних засобів контролю, які встановлюються в кожному екзаменаційному авто. Відеофіксація відбувається від початку іспиту та ведеться безперервно до його завершення. Відеозапис процесу складання іспитів зберігається протягом трьох місяців. Результати іспитів можна оскаржити протягом десяти робочих днів. Відмова від відеофіксації іспитів законодавством не передбачена.

Наразі щоквартально визначається рівень підготовки слухачів спеціалістом автошколи. Цей рівень формується на підставі рейтингу спеціаліста або оцінки керівника закладу, в якому він працює. Рейтинг спеціаліста обчислюється автоматично засобами програмного забезпечення ЄДР МВС шляхом визначення відсотка слухачів, які склали з першої або другої спроби теоретичний або практичний іспит у ТСЦ МВС, від загальної кількості слухачів, підготовлених цим спеціалістом, які складали іспити в ТСЦ.

Якщо рейтинг спеціаліста з теоретичної підготовки нижче позначки 60 %, а спеціаліста з навчання керування транспортними засобами – нижче 75 %, якість рівня підготовки спеціалістом слухачів закладу вважається низькою, а спеціаліст підлягає переатестації  в РСЦ МВС.